Florbal se po 11 letech stěhuje z Evropy: juniorky poletí na MS do Kanady
Nejméně prestižní ze všech 4 závěrečných podniků v nákladné destinaci? Budou na to všichni mít? Rusky už nepřijely ani na loňský šampionát juniorek, který hostila slovenská Nitra… Může se stát, že se místo rozvoje šampionát vrátí na začátek, kdy si jej budou moci dovolit jen ti nejvyspělejší? Před 9 lety v Tampere se začínalo s 8 týmy, do Nitry jich loni přijelo už 13.
Filip Šuman je v téhle otázce optimistou. „V roce 2005 se o tom před šampionátem v Singapuru také diskutovalo. Některé země říkaly, že rozhodně nepojedou. Může to teoreticky znamenat účast některých zemí, které se dosud na šampionát juniorek nehlásily,“ míní.
Podle něj je to trend, Mezinárodní florbalová federace chce vidět své akce rozprostřené po celém světě, to je podle ní cesta, jak získat florbalu globální podporu. Zástupci IFF cítí, že na krok mimo Evropu nastal správný čas. Pro jednotlivé federace to ovšem znamená větší náklady. „Finanční zásah to rozhodně je,“ připouští prezident ČFbU.
V minulých letech jezdily juniorky na šampionát autobusem či vlakem (Německo, Polsko, Olomouc, Slovensko, příští rok bude šampionát opět v Polsku), za 3 roky je však čeká let do provincie Ontario a 50tisícového městečka Belleville. To s sebou nese vedle nutné aklimatizace i další nevýhodu: hráčky si z mistrovství těžko odskočí na státní maturitu, jako to dělaly loni v Nitře.
Samostatnou kapitolou jsou finanční náklady. Unie je na extra výdaje připravená. „Máme na to dost času. Organizátoři na místě se snaží udělat podmínky přístupné, největší rozdíl v ceně budou rozhodně letenky,“ počítá Šuman. A podotýká, že asijské a americké země, které na tom nejsou finančně lépe než ostatní, na vrcholné akce jezdí za mnohem nákladnějších podmínek než zbytek 2x ročně.
Pořadatelé MS juniorek operují poněkud záhadnými čísly. Mluví o 10denním šampionátu, 16 zemích, ekonomickém přínosu přesahujícím v přepočtu 20 milionů korun, více než 400 sportovcích…
Jisté je, že Severní Amerika poprvé uspořádá florbalový šampionát. A že se celý – včetně všech tréninků – odehraje v úžasném sportovním komplexu (mezi jinými čítá 4 hokejová hřiště), který nenajdete v celém Česku.
Projekt mezi jinými podpořila vláda provincie Ontario, anebo úřadující švédský mistr světa Robin Nilsberth, který se právě vrátil z jubilejního 10. ročníku Kanadského poháru. I jeho uchvátila hala pro závěrečný turnaj. „Hrál jsem na mistrovství světa juniorů ve Švýcarsku, ale vy tu máte lepší podmínky,“ uvedl obránce Granlo.
Zatímco o šampionát juniorek v roce 2016 měli zájem právě ještě Švýcaři, mistrovství světa juniorů o rok dřív chtěli uspořádat jen v Singapuru. Jenže mladíci tam nakonec nepojedou. Země totiž krátce předtím pořádá Jihoasijské hry – a po přidělení tohoto pro region prestižního podniku jim dala přednost. „Jihoasijské hry jsou významnější akcí, letos v Myanmaru tam navíc bude poprvé florbal. Došlo ke konfliktu termínů, dopředu to avizovali,“ přibližuje Šuman s tím, že náhradní destinaci nalezne šampionát v Evropě.
Do Singapuru přesto světový florbal zavítá. Příští rok se tam uskuteční akademický šampionát, na němž by měli Češi obhajovat zlato a Češky stříbro. Pustí se do nákladné cesty? „Rozhodnutí je na České asociaci univerzitních sportů, řešíme to spolu. Doufáme, že oba týmy budou do Singapuru vyslané,“ věří Šuman.